Panikat Nedir?

Panikat panik atak ve anksiyete hastalarının atak anında ataklarını daha hızlı bir şekilde atlatmalarını sağlamak amacıyla “ beyaz gürültü “ sesleri ile birlikte olumlama cümlelerini  okumalarını amaçlayan
bir mobil uygulamadır.

Hedef Problem

Panik atak ve anksiyete hastalarının günlük yaşantılarında kalabalık ortamlarda ( toplu ulaşım araçları, seminer, konser vb. ) gelen atakların yoğun ve şiddetli hissedilmesi sonrası ortamdan koparak yoğun bir kaygı içerisinde kendi içsel dünyalarına dönüp insanlardan uzaklaşıp ortamdan kaçmaya başlaması.

Gelir Modeli

Sosyal sorumluluk projemiz olarak hiçbir şekilde gelir elde etmeyeceğiz.

Girişimin Hikayesi

Panikat her gün bulunduğumuz ortamlarda birden ortamdan uzaklaşan ve kendini soyutlayan insanların
neden bunu yaptığını araştırarak ortaya çıkmış bir fikirdir. Kişilerin günlük hayatta duyduğu kaygılardan
dolayı panik atak ve anksiyete yaşayıp ortamdan uzaklaşmalarının önüne geçmek için çözümler araştırılarak daha yenilikçi çözümlerin olması gerektiğine karar verdik. Kararımızın ardından araştırmalar ile beyaz gürültü seslerinin psikolojik rahatsızlıklara olan faydası ve rahatlatıcı etkisini kullanarak kişilerin yaşadığı rahatsızlıktan uzaklaşabileceklerini öngördük, geliştirme aşamasında ekstra neler yapabileceğimizi düşünerek eklemelerde ve gerektiğinde çıkartmalarda bulunduk bu sayede daha olumlu olarak kişilere dokunabileceğimiz girişimi hayata geçirmiş olduk.

Çözüm

Kişi atak anında telefonundan “ Panikat ” uygulamasını açacak ve açtıktan sonra ekran üzerinde bulunan
acil yardım butonu tarzındaki butona tıklayacak buton aktif hale geldikten sonra ekran üzerinde olumlama ve telkinler beyaz gürültü ( saç kurutma makinesi , çamaşır makinesi sesleri vb. ) sesleri ile birlikte kayacak.

Kişiyi 1 dakikalık bir süreçte rahatlatarak tekrar bulunduğu ortamda farkındalığını arttırıp kaldığı yerden devam etmesini sağlıyoruz.