Ön Bilgi

Konuya girmeden önce ilk olarak psikolojinin ne olduğundan bahsetmek istiyorum. Psikoloji; insan ve hayvan davranışlarını (öğrenme, problem çözme, düşünme gibi) bilimsel olarak açıklayan bilim dalıdır. Kısaca iç güdüleri ve zihni inceleyen bilim dalı diyebiliriz.

Peki Psikolojinin Amacı Nedir?

Psikolojinin amacı insan davranışlarını anlamak olsa da , çoğu zaman ruhsal bozuklukları anlamlandırma ve bunların nasıl tedavi edileceğine yönelik çalışmalar yapması üzerinedir.

Günlük hayatta bilinçli veya bilinçsiz olarak yaptığımız her bir şeyin psikolojide anlamı olduğu gibi farkında olmadan kağıda yaptığımız karalamaların da bazı anlamları bulunmaktadır. Bu demek değil ki, çizdiğim her şey bir anlam ifade ediyor. Evet ,belki, sizin için bir anlam ifade ediyordur ancak psikoloji bakımından bakarsak belli başlı şeylerin herkesi kapsayacak bir anlam ifade ettiğini görürüz.

İşte bunlardan bazıları

Üçgen

Ruh bilimcilere göre kağıda üçgen çizen bir insan ya araştırmayı , öğrenmeyi seven  kişilerdir ya da zor kararlar verse bile bu kararından asla vazgeçmeyen insanlardır.

Karışık Desen

Hiç elinize kağıt kalem alıp bilinçsizce bir şeyler karaladığınız oldu mu? Cevabınız evet ise size kötü bir haberim var. Araştırmalara göre duygularını göstermekten kaçınan ve takıntısı olan/olmaya başlayan insanların farkına varmadan karışık desenler çizdiği söyleniyor.

Kelebek

Her boş anınızda elinize kalem alıp  kendinizi kelebek çizerken buluyorsanız , içinizde bir yerlerde bağımsız olmak isteyen bir parçanız var demektir.

Gemi/Uçak

Psikolojiye göre uçak / gemi çizen kişilerin bulundukları ortamdan veya durumdan kaçma isteklerini dışa vurduğunu dile getiriyor.

Artı

İnanmayı ve acıyı temsil eden artı, kişilerin derin hüzün dalgaları içerisinde olduklarını da gösteriyor.

Yıldız

5 uca sahip yıldız dilekleri ve kişilerin içinden geçenleri dile getiremediğini gösterirken 6 ve daha fazla uca sahip ,aynı zamanda içleri boş, yıldız çizimlerinin depresyon ve melankolik bir ruh halini gösteriyor.

Göz/ Top/Kara Delik

Yapılan bu çizimler korkuları yansıtma şeklidir.

Ceren Aylan