Twitch Nedir?

Twitch ya da Twitch.tv, elektronik spor ve video oyunu odaklı canlı görüntü akışı platformu. Haziran 2011’de Justin.tv kurucuları Justin Kan ve Emmett Shear tarafından kurulmuştur. Haziran 2011’de genel ilgi alanı olan yayın platformu Justin.tv’nin bir yan ürünü olarak sunulan site, öncelikle video oyunlarının canlı akışına odaklanıyor. Her ay 43 milyondan daha fazla izleyiciye hizmet vermektedir. Ortalama izlenme süresi ise 1,5 saattir. Şubat 2014’te ABD’de internet trafiğinin en büyük dördüncü kaynağı olarak belirlenmiştir.

Eylül 2014 yılında Twitch, Amazon tarafından 970 milyon Amerikan doları karşılığında satın alınmıştır. daha sonra şirketin abonelik hizmeti Amazon Prime ile sinerjilerin ortaya çıkmasına yol açtı. Twitch daha sonra Curse LLC’ni satın aldı.

Bilgilere göre, Twitch’in Temmuz 2020’de yaklaşık 7,46 milyon aktif yayıncısı vardı. Günlük izleyici 15 milyon, aylık kullanıcı sayısı 180 milyon olarak belirlendi.

Hangi konuları içerir?

Twitch içerisinde çeşitli yayın başlıklarını barındırıyor, bunlar arasında; sadece sohbet, müzik, asmr gibi ve direkt oyun isimleriyle kategoriler bulunmakta. Genellikle oyun yayınları ile biliniyor olsa da diğer kategorilerin izlenme oranı hiç azımsanacak seviyede değil. 

Twitch'de neler yapıyoruz?

Twitch platformu içerisinde ” BGOLOG ” kanalı olarak her hafta yapmış olduğumuz içerik yazarlarımız ile belirlenen konu sohbetlerini canlı olarak paylaşıyoruz, buradan öneriler alıp soru-cevap yapıyoruz.

Hangi Günlerde?

BGOLOG sohbet toplantılarımız ( yazının yazıldığı tarihe göre ) Cumartesi günleri saat 14:00 itibariyle başlıyor ve Twitch yayınlarımız aynı dakikada aktif oluyor.

Nasıl işliyor?

Google Meet kullanarak BGOLOG ekibi ile aktif konuşma içerisine girdiğimizde BGO kurucusu Batuhan ve bu yazının yazarı olarak ben canlı yayını başlatıp canlı yayını yönetmeye başlıyorum. Canlı yayının moderatörlüğünü ben üstleniyorum. Takımımızın duyuru kanallarında paylaşarak BGOLOG ekibi dışındaki BGO Team içerisindeki gönüllü çalışanlarımızın gelmesini teşvik ediyorum. 

BGO Yorumları

Twitch platformu ile ilgili BGO olarak olumlu görüş bildiriyoruz. Gerçekten bizim projemizle çok uyumlu gidebilecek bir canlı yayın platformu ve platform içerisinden ilk kez keşfedip bizleri takip eden yeni kişilerin olduğunu görmek bizleri daha çok motive ediyor. 

Kaynakça

Yazılar: